E-İmza Atamıyorum.

İmza atabilmeniz için öncelikle javanın son sürümünü, kart okuyucu ve akis kart programını bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Javanın son sürümünü https://java.com/tr/ adresinden, kart okuyucu ve akis kart sürücülerini, sitemizde EBYS başlığı altında, Kurulması gereken Programlar menüsünden bilgisayarınızın özelliklerine göre mevcut olan seçeneklerden birini indirebilirsiniz. 

a) İnternet explorer tarayıcısında herhangi bir sorun yoktur. Sorun oluşması durumunda, tarayıcınızın internet seçeneklerini sıfırlayıp bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra imza atılabilecektir.

İşletim sisteminiz windows 10 ise İnternet Explorer tarayıcısı Microsoft Edge olarak güncellenir ve Microsoft Edge javayı desteklememektedir. Microsoft Edge tarayıcısını açıp sağ üstteki ... işaretine tıklayıp internet explorer ile aç seçeneğini tıklayın. Açılan internet explorer tarayıcısında işlemi yeniden deneyin.

b) Mozilla Firefox tarayıcısında imza atılma işlemi sırasında sistemde donma olmakta ve imza işlemi gerçekleştirilememektedir.Bu durumda Mozilla Firefox tarayıcısını bilgisayarınızdan tamamen kaldırıp 42.0 sürümünden daha düşük bir sürüm yükleyebilirsiniz. 
Firefox tarayıcınız 42.0 sürümü veya üstüyse aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekmektedir. 


  1. Firefox'u başlatın
  2. Adres çubuğuna about:config yazın
  3. Konfigürasyon ayarlarına ilişkin bir Firefox uyarısı görüntülenecek. Firefox uyarısını onayladıktan sonra konfigürasyon tercihlerinin bir listesini göreceksiniz.
  4. Görüntülenen tercihler listesinde herhangi bir yere sağ tıklayın. Yeni ve ardından Boolean öğesini seçin.
  5. Özellik adlarını dom.ipc.plugins.java.enabled olarak ekleyin 
    Tercih adını dom.ipc.plugins.java.enabled olarak ekleyin.
  6. Görüntülenen pencerede false öğesini seçin. Ardından Tamam öğesini seçin.

Bilgisayarın yeniden başlatılmasıyla e-imza işlemi gerçekleştirilebilecektir.

c)
 Google Chrome tarayıcısı javayı desteklememektedir. Chrome tarayıcısında imza atılabilmesi için sitemizde yan menüde Chrome İçin E-İmza Programı başlığından envision.client programını indirebilirsiniz.
    Programı indirip kurduktan sonra imza işlemi sırasında Chrome tarayıcısının sağ üst tarafında kalkan şeklinde bir işaret görünmektedir. Kalkan simgesine tıklandığında  "Bu sayfa kimliği doğrulanmamış kaynaklardan komut dosyaları yüklemeye çalışıyor." "Güvenli olmayan komut dosyalarını yükle" uyarısı   çıkıyor. " Güvenli olmayan komut dosyalarını yükle" tıklandıktan sonra imza atılabilmektedir. Ancak diğer tarayıcılarda imza atılabiliyorsa Chrome kullanılmaması önerilir.

Tüm programlar kurulu olduğu halde E-İmza sorunu devam ediyorsa bilgisayarınızdaki mevcut antivirüsü devre dışı bırakın; sorunun devam etmesi halinde  bilgisayarınızın Denetim Masası Bölümü'nden Windows Update kısmını kontrol edin. Güncelleştirmeleri denetledikten sonra işlemi bir daha deneyin.

ENDER EMRE ETİZ
Güncelleme : 15.06.2022 08:30:45